YÖRESEL YEMEKLERİMİZ (EGE)


     Ege bölgesinin çok çeşitli yemekleri vardır.Kıyı Ege'de daha çok balık ve çeşitli zeytinyağlı yemekler-özellikle de otlar-tüketilirken;İç Ege'ye gidildikçe Anadolu'nun esintilerine rastlamaktayız.Ayrıca buralarda hayvancılık daha yaygın olduğu için (Afyon,Uşak,Kütahya) et yemekleri de oldukça çeşitlidir.
  İZMİR;zengin ot yemekleriyle bilinir ce zeytinyağı çok tüketilir.Radika,arapsaçı,turpotu,hardal otu,börülce v.b. en bilinenlerdir.Otlar genellikle haşlanıp üzerine zeytinyağı ve sarımsak-limonla yenir.

arapsaçı                                                  radika  Balık tüketiminin yanısıra özellikle köfte türleri İzmir'de çok bilinir ve yapılır.En bilineni İzmir Köfte'dir.Ayrıca Boyoz,Enginar dolması,Midye tava ve dolması,Yaprak sarma,patlıcan biber kızartma da çok yapılan yemeklerdir.

MANİSA;en çok bilinen yemeği Manisa Köfte'dir.Ayrıca ekmek dolması,kapama,nohutlu mantı,sinkonta gibi yöresel yemekleri de vardır.

AYDIN;Zerde,Bolama,Kenker,Kedirgen Kavurma,Ebegümeci,Dalgan Kavurma,semizotu,bamya yemekleri ve değişik ot,patlıcan yemekleri vardır.

Bolama                                                    Kenker MUĞLA ; Et çeşitleri boldur ama zeytinyağlı sebze yemekleri ve ot çeşitleri de çokça tüketilir.Şiş kebap,Kıtırmak helvası,tarhana,Dövme köfte,karın mumbar dolması v.b.
                      -    Muğla yemeklerinden seçmeler  -

 AFYON;Çullama Köfte,Göce Köfte,Arqabaşı,Ağzıaçık;Bükme Börek,Sepit,cızdırma,cücü v.b. en bilinen yöresel tatlardır.

 Göce       Köfte 
  UŞAK;en bilinen tadı Tarhana çorbası'dır.Cendere tatlısı,Keşkek,Çömlek eti (göveç),katmer de yöreye özgü yemeklerdir.
      
                                   Uşak iline ait yemekler


  Göveç (Çömlek Eti)

KÜTAHYA;özellikle hamur işleri ile meşhurdur.Hwer tür mantı,katmer,zerdeli pilav,cimcik,sıkıcık çorba,ilebada dolması v.s. yörenin tatlarındandır.

cimcik


 Sıkıcık Çorbası

DENİZLİ;ovmaç çorbası,tas kapatma,kuru patlıcan dolması,çaput aşı,alaçora,darı ekmeği v.s.bilinen tatlardır.

  HEPİNİZE AFİYET OLSUN!
                                                              

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !